TSK Praha předminulý týden zveřejnilo tender na vyhotovení projektové dokumentace na chystanou rekonstrukci mostu Legií. Předpokládané náklady na samotnou rekonstrukci jsou okolo 1 miliardy korun.

Projektant má za úkol připravit dokumentaci, na základě koncepční studie pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR). Tato studie řeší koncepci jak samotného mostu, tak jeho předpolí na obou březích, včetně navazujících ulic (především ulice Vítězná a Újezd).
IPR ve studi připravil dvě možné varianty pojetí prostoru. První varianta počítá se zachováním současného umístění tramvajových kolejí v ose mostu. Druhá varianta přesouvá koleje mimo osu, tak aby ve směru k Národnímu divadlu vznikl plnohodnotý pruh pro auta. Projektant připraví dokumentaci podle obou zvažovaných variant.
Varianta 1 – současná poloha kolejí

V této variantě se dostává zásadnímu zlepšení podmínek chodců a cyklisticků na mostě. Zanikají samostatné pruhy pro auta, jejich místo zaplní rozšířenýné chodníky ze stávajících 2,75 m na 3,40 m a vyhrazenené cyklopruhy (1,5 m) v obou směrech.
Aby byla zachováná již nyní problematická průjezdnost tramvají přes most, muselo by nejspíše dojít k omezení zbytné automobilové dopravy před realizací této varianty. O takovém omezení provozu aut přes most Legií však nejsou známy podrobnosti.

Na předmostí levého břehu dojde také k zásadním změnám ve prospěch pěsí a cyklo dopravy. Ve Vítězné ulici naváže na mostní cyklopruh dánský cyklopás, který je ukončen před křížením s ulicí Šeříkova. Cyklopás bude tvořen z hladké dlažby, jako je již využita na Smetanově nábřeží. Místo pokračování cyklopásu směrem k ulici Újezd jsou upřednostněna místa pro zásobování. Cykloinfrastruktura v podobě vyhrazených cyklopruhů pokračuje až v ulici Újezd od křižovatky s ulicí Vítězná směrem na Smíchov.
Prostor zastávek tramvaje Újezd (všehchy tři) budou nově řešeny nástupním mysem. Dojde tak k výraznému zlepšení oproti současnému stavu, kdy probíhá nástup do tramvaje přes vozovku nebo z kapacitně nevystačujících ostrůvků.
Obě varianty počítají s revitalizací „náměstíčka“ před mostem, které dnes připomíná spíše parkoviště. Dojde ke značné redukci parkovácích stání, přesto však zůstane zachováno 11 stání před kavárnou Savoy a dalších 11 v profilu ulice. Prostor bude osazen o nové pobytové prvky a umělecké dílo.
Varianta 2 – posunutá poloha kolejí
V této variantně je rozdílně řešena poloha kolejí na mostě, nově by byly umístněny lehce mimo osu po proudu řeky o 0,62 m. Šíře chodníku by byla zachována stávající, vyosením kolejí by však vznikl nový prostor pro vlastní pruh pro auta směrem k Národnímu divadlu, který by byl sdílen s cyklisty a byl by vyznačen cyklopiktogramy. Ve směru na Újezd by vznikl ochraný cyklopruh a auta by nově jezdila po tramvajovém pásu.
Tato varianta by zlepšila dopravu na mostě především pro průjezdnost tramvají ve směru k Národnímu divadlu, kde nyní často tramvaje nejsou schopny projet kolem špatně stojících aut před semaforem. Nikterak by však nezlepšila situaci již nyní přetékajících chodníků na mostě. Pro cyklodopravu tato varianta rovněž mnoho nezlepší oproti současnému stavu.

Malostranské předmostí je řešeno obdobně jako v první variantě, rozdílem je však nevytvoření mysu u dvou nástupišť zástavek Újezd. Od Malostranského náměstí by byl zachován nástupní ostrůvek a ve směru od Národního divadla by vznikla zastávka tzv. vídeňského typu (nástup skrze vozovku přes vyvýšenou nástupní hranu).

Závěrem lze shrnout, že první varianta jednoznačně nabízí lepší řešení pro pěší, cyklo a veřejnou dopravu. Takové řešení by odpovídalo i světovému trendu upřednostňování prostorově efektivních způsobů dopravy v centru měst. Podle rétoriky pražského radního pro dopravu se zdá, že by i současné vedení město upřednostnilo první variantu, i když se k tomu zatím oficiálně nikdo nevyjádřil.
Jak již bylo řečeno, finální varianta teprve bude vybrána, rovněž je možnost že vzniknou v projektu ještě další dosud neznámé změny. Jisté však je, že most je ve špatném stavu a dříve nebo později jeho rekonstrukce přijít musí.
Napsat komentář